Upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych w Gorzowie: Marsz Pamięci i inne uroczystości

Upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych w Gorzowie: Marsz Pamięci i inne uroczystości

W sobotni wieczór, 1 marca, miasto Gorzów odda hołd Żołnierzom Wyklętym poprzez Marsz Pamięci. Start marszu zaplanowano spod świątyni na ulicy Czereśniowej, a finisz przewidziano w parku upamiętniającym 750-lecie miasta. W miejscu tym zostanie złożony Apel Pamięci oraz oddana salwa honorowa. Trasa marszu będzie prowadzić przez liczne ulice miasta, co wiąże się z koniecznością przygotowania się na ewentualne utrudnienia w ruchu drogowym dla kierowców oraz pasażerów MZK.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to święto ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w roku 2011, na wniosek ówczesnego prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Wybór daty, 1 marca, nawiązuje do dramatycznych wydarzeń z 1951 roku, kiedy to w warszawskim zakładzie karnym na Mokotowie siedmiu bojowników o niepodległość Polski i przeciwników komunizmu zostało skazanych na karę śmierci. Święto ma na celu uhonorowanie pamięci o tych, którzy nieugięcie walczyli przeciwko komunistycznemu reżimowi.

W nawiązaniu do Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, w sobotę 1 marca o godzinie 18:00 w kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbe na ulicy Czereśniowej w Gorzowie, zostanie odprawiona uroczysta msza święta. Modlitwy będą skierowane za dusze tych, którzy walczyli w antykomunistycznym podziemiu i którzy zginęli, byli mordowani, więzieni bądź prześladowani.

Następnie, o godzinie 19:00 nastąpi wyjście VI Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Marsz przemierzy trasę przez ulicę Piłsudskiego, rondo Górczyńskie i ulicę Czartoryskiego, docierając do parku 750-lecia. W wyniku tego zgromadzenia, użytkownicy dróg muszą być przygotowani na chwilowe utrudnienia oraz tymczasowe zamknięcie pewnych odcinków ulic.

O godzinie 19:30 w parku 750-lecia, przy obelisku poświęconym „Żołnierzom Wyklętym”, uczestnicy marszu oddadzą hołd poprzez Apel Pamięci i salwę honorową. Złożone zostaną kwiaty oraz zapalone znicze. Zaplanowano również wystąpienie profesora Grzegorza Kucharczyka, który wygłosi przemówienie upamiętniające bohaterów walczących w podziemiu antykomunistycznym.