Program wsparcia dla rodzin borykających się z niepłodnością w Gorzowie odnosi sukcesy
Od dwóch lat w Gorzowie prowadzony jest program z zakresu zdrowia publicznego, mający na celu pomoc parom borykającym się z problemem niepłodności. Program finansowany jest ze środków miejskiego budżetu i do tej pory umożliwił narodziny ośmiorga dzieci. Obecnie w kolejce czeka czwórka dzieci, których rodzice skorzystali z oferowanej pomocy.
Inicjatywa ta rozpoczęła się w sierpniu 2021 roku, kiedy to podjęto pierwsze działania mające na celu wsparcie leczenia niepłodności przez metodę in vitro. W 2022 roku nawiązano współpracę ze specjalistyczną kliniką i przystąpiło do niej 71 par, które przeszły proces kwalifikacji medycznej. Po przeprowadzonych badaniach, 19 rodzin spełniło kryteria i mogło skorzystać z dalszego etapu terapii.
W 2022 roku miasto przeznaczyło na ten cel 170 tysięcy złotych, a w następnym roku kwota ta wzrosła do 200 tysięcy. Kolejny rok przyniósł zainteresowanie ze strony kolejnych dziewięciu par, które zakwalifikowały się do programu.
W ciągu dwóch lat funkcjonowania programu na świat przyszło osiem dzieci, w tym dwie pary bliźniaków. Dodatkowo, cztery kobiety są w ciąży i oczekują na przyjście na świat swoich maluchów.
Program cieszy się ogromnym sukcesem, dając radość i nadzieję rodzinom borykającym się z problemem niepłodności. Jak podkreśla Małgorzata Domagała, wiceprezydent Gorzowa odpowiedzialna za sprawy społeczne, „program przynosi wymierne efekty – rodzą się dzieci, które w przyszłości staną się mieszkańcami naszego miasta. To najlepsza możliwa inwestycja”.
W przyszłym roku budżetowym planowane jest przeznaczenie kolejnych 200 tysięcy złotych na wsparcie leczenia metodą in vitro. Program ma trwać do końca 2024 roku.