Ponawiane pożary traw w Santoku: szczegółowy raport z akcji straży pożarnej z 17 marca

Ponawiane pożary traw w Santoku: szczegółowy raport z akcji straży pożarnej z 17 marca

17 marca, poniedziałek, przyniósł kolejne zgłoszenie o pożarze traw w okolicach Gorzowa, a dokładnie w Santoku. Trzy zastępy straży pożarnej znów musiały stawić czoła niebezpiecznym płomieniom. W ciągu ostatnich 14 dni, strażacy odnotowali aż 21 interwencji związanych z pożarami traw i nieużytków. Wypalanie traw stanowi poważne zagrożenie, mimo to jest to praktyka, która niestety prawie co roku powraca.

Kiedy tylko nadejdzie wiosna, strażacy zaczynają apelować do społeczeństwa o zaprzestanie wypalania traw. Mimo wielu zakazów i ostrzeżeń, ten niebezpieczny proceder kontynuowany jest przez niektórych ludzi, czym narażają na szwank zarówno siebie, jak i zwierzęta oraz środowisko naturalne. Wiele osób wydaje się być przekonanych o tym, że jest to naturalna metoda „oczyszczania” terenu. Niestety, rzeczywistość przedstawia się inaczej – pożary traw są niekiedy wynikiem działalności człowieka i mogą bardzo szybko wymknąć się spod kontroli, prowadząc do tragicznych konsekwencji.

Tej fatalnej sytuacji dowodzi incydent z 17 marca. Około godziny 16:11 dyżurny straży pożarnej w Gorzowie zarejestrował zgłoszenie o pożarze traw przy ulicy Pszennej w Santoku. Na miejsce natychmiast skierowano trzy zastępy straży pożarnej – dwie z Ochotniczej Straży Pożarnej Santocko-Gralewskiej oraz jedną z OSP Janczewo. Akcja gaśnicza trwała kilkadziesiąt minut, a spaleniu uległo około 20 arów nieużytków. Tylko w ciągu ostatnich dwóch tygodni na terenie powiatu gorzowskiego strażacy musieli interweniować aż 21 razy, co tylko podkreśla wagę problemu i skłania strażaków do ponawiania apeli o niewypalanie traw. Wszystko to stanowi część szeroko zakrojonej kampanii „Stop Pożarom Traw”, której celem jest edukowanie społeczeństwa i przeciwdziałanie powszechnej praktyce wypalania nieużytków.

Warto też pamiętać o tym, że tego typu działalność niesie ze sobą konsekwencje prawne. Wypalanie traw jest surowo zabronione, a za takie przestępstwo grożą poważne kary finansowe, a nawet odpowiedzialność karna. Pożary traw mogą prowadzić do niekontrolowanego rozprzestrzeniania ognia, znacznego niszczenia ekosystemów i stanowić realne zagrożenie dla ludzi i zwierząt.

Jak przeciwdziałać pożarom traw? Kluczowa jest tutaj edukacja i świadomość społeczna. Właściciele gruntów powinni stosować alternatywne metody zarządzania terenem, na przykład poprzez koszenie trawy lub rekultywację gleby zamiast jej wypalania. Każdy przypadek podpalania traw powinien być zgłaszany odpowiednim służbom. Strażacy apelują o zdrowy rozsądek i przypominają – wypalanie traw nie daje żadnych korzyści, a jedynie naraża na niebezpieczeństwo ludzi, środowisko i zwierzęta.

infrastruktura