Plan Gorzowa: 100% odnawialnej energii w ciągu najbliższych 20-30 lat
Władze elektrociepłowni w Gorzowie mają ambitne plany dotyczące przyszłości dostarczania ciepła dla miasta. Wizją, która obecnie może wydawać się odległa, jest transformacja systemu tak, aby za dwie, a może nawet trzy dekady, ciepło dostarczane do domów mieszkańców pochodziło całkowicie z odnawialnych źródeł energii.
Elektrociepłownia w Gorzowie dostarcza obecnie ciepło do ponad 40 tysięcy gospodarstw domowych. Mieszkańcy mogą nie zdawać sobie sprawy z tego, jak powstaje to ciepło, ale proces ten jest dynamicznie zmieniany. W ostatnim czasie gorzowska elektrociepłownia przeszła na zupełnie gazowy system – żaden kawałek węgla nie trafił do pieca od pewnego czasu. Nawet piec na węgiel został już wyłączony. To jednak dopiero początek zaplanowanych zmian.
Mimo że mieszkańcy Gorzowa odczuwają obecnie wysokie rachunki za prąd i ciepło, problem ten ma charakter globalny. Elektrociepłownia w Gorzowie ma jednak konkretny plan na obniżenie cen i emisji dwutlenku węgla. Główne elementy tego planu to farmy fotowoltaiczne i pompy ciepła. Dyrektor elektrociepłowni jest przekonany, że są to niezawodne rozwiązania.
Właśnie z powodu unowocześniania i rozwoju, gorzowska elektrociepłownia jest wysoko oceniana w kraju. W uznaniu tych osiągnięć, pracownicy otrzymali medale. Władze elektrociepłowni podziękowały im za ciężką pracę i za to, że pomagają elektrociepłowni skutecznie radzić sobie z kryzysami.
Dzień energetyka, obchodzony od 51 lat 14 sierpnia, jest polskim świętem branży energetycznej. Ze względu na urlopy, w Gorzowie uroczystości związane z tym świętem odbywają się jednak we wrześniu.