Nadleśnictwo Kłodawa prezentuje unikalne nagranie z obserwacji powiększającego się stada żubrów

Nadleśnictwo Kłodawa prezentuje unikalne nagranie z obserwacji powiększającego się stada żubrów

Stado żubrów, które na stałe osiedliło się w lasach kłodawskich, jest źródłem niekończącej się fascynacji dla pracowników Nadleśnictwa Kłodawa. Jak podkreślają, to stado stanowi część jednej z ośmiu populacji żubra żyjących swobodnie na terenie Polski. Stanowiska te świadczą o doskonałym samopoczuciu żubrów w Kłodawie, co jest zauważalne przez ciągły wzrost liczby tych majestatycznych zwierząt.

Nadleśnictwo Kłodawa niedawno podzieliło się szczególnym materiałem filmowym z tego miejsca. Zastępca nadleśniczego, Tadeusz Szyszko, miał okazję spotkać stado żubrów, które właśnie powiększyło się o dwa nowe małe żubrzątka. Opublikowane nagranie ukazuje cztery dorosłe osobniki żubra i dwie młode cielaki.

Z czasem mieszkańcy Kłodawy przyzwyczaili się do obecności żubrów, które zdają się czuć w tutejszych lasach jak u siebie w domu. Widać to po ciągłym wzroście populacji żubrów w stadzie. W ubiegłym roku na świat przyszedł nowy byczek, a w bieżącym roku mamy dwa nowe cielaki – jedno z nich to samiec, drugiego nie udało się jeszcze dokładnie określić. Żubry są największymi roślinożernymi ssakami występującymi na naszych terenach. Najczęściej można je spotkać na łąkach śródleśnych Nadleśnictwa, gdzie mają obfitość pokarmu i do tej pory nie zaobserwowano szkód, które mogłyby spowodować.

Pracownicy Nadleśnictwa podkreślają, że samiczki z młodymi mogą być nadzwyczaj ochronne i z tego powodu mogą widzieć potencjalne zagrożenie w napotkanym turyście. Ponadto, konfrontacja z żubrem może mieć tragiczne skutki dla kierowców. Z tego powodu, Nadleśnictwo Kłodawa apeluje o zachowanie ostrożności na drodze wojewódzkiej nr 151. Ta trasa przecina lasy Nadleśnictwa Kłodawa i Barlinek, gdzie stado żubrów często przemieszcza się z jednej strony na drugą.