Msze święte w Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej
Msze święte w Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Boże Narodzenie obchodzą prawie wszyscy w Polsce, nawet jeśli nie są katolikami. Dla wielu ludzi to aspekt tradycyjny i możliwość spotkania z rodziną gra główną rolę, ale dla katolików jest także ważne, aby uczcić ten dzień mszą świętą. Jak wygląda kwestia bożonarodzeniowej mszy w czasach pandemii?
Biskupi udzielają dyspensy
W czasach pandemii biskupi zaczęli udzielać dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej eucharystii, a miało to na celu zminimalizować ryzyko zarażenia się koronawirusem. Do takich biskupów należy metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś oraz bp Edward Dajczak, pełniący funkcję ordynariusza koszalińsko-kołobrzeskiego.
Msze święte online
Wiele katolików decyduje się więc na uczestnictwo w mszy online, albo przychodzi do kościoła w inny dzień niż niedziela. Nie każdemu oczywiście się to podoba i bardzo wielu katolików odczuwa brak z powodu nieuczestniczenia w eucharystii w niedzielę.
Ograniczenia w kościołach związane z COVID-19
Co jakiś czas pojawiają się też zmiany w przepisach, a do tyczą one na przykład liczby ludzi w kościele. Takie obostrzenia dotknęły również parafie w Gorzowie takie jak kościół Podwyższenia Krzyża Świętego przy ul. Warszawskiej. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z tak ważnym świętem jak Boże Narodzenie? Czy katolik może i powinien ze względów epidemicznych odpuścić sobie pójście do kościoła?
Msze święte w Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej
W zielonogórsko-gorzowskiej diecezji wciąż obowiązuje dyspensa, a udzielił jej bp Tadeusz Lityński w październiku. Dyspensa ma obowiązywać na czas znajdowania się województwa w strefie czerwonej, co nadal ma miejsce. Msze święte nie tylko w niedziele, ale też w święta nakazane, są na ten moment nieobowiązkowe. Bp Lityński powołał się na kan. 87 Kodeksu Prawa Kanonicznego, gdy tejże dyspensy udzielał. Dotyczy ona wszystkich wiernych uczestniczących w eucharystii na terenie Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Dla katolika dyspensa oznacza, że nieuczestniczenie we mszy nie jest grzechem, choć nadal zachęca się do łączenia poprzez poprzez transmisje internetowe, telewizyjne lub radiowe.
Pamiętajmy też, że okres świąteczny jest nie tylko czasem na spotkania z bliskimi i modlitwę. Jest to też czas, kiedy możemy wziąć udział w różnych zbiórkach, aby nieść pomoc dla potrzebujących. Jest to bardzo ważne, gdyż ten czas, który zwykle kojarzy się z rodzinną atmosferą, jest bardzo ciężki dla osób ubogich i samotnych. Do tego pamiętajmy, że święta Bożego Narodzenia odbywają się w samym środku zimy, co zwłaszcza dla osób bezdomnych może być zabójcze. Nie bądźmy więc obojętni i pomagajmy chętnie w dostarczaniu posiłków i ubrań dla tych, którzy naszego wsparcia potrzebują.