Łąki kwietne w Gorzowie – prezent na wiosnę
Łąki kwietne w Głogowie – prezent na wiosnę. W Gorzowie posiano już nowe łąki z użyciem dwóch metod, a jak się one sprawdzają? Oczywiście dopiero wiosną się okaże, czy są one skuteczne. Od tego zależą dalsze działania, ale już możemy wiązać z tym duże nadzieje. Dlaczego? Otóż zaplanowano już stworzenie 6 następnych łąk w Gorzowie na rok 2021.
Jak przebiegają prace?
Wydział gospodarki komunalnej i transportu publicznego, zajmujący się m.in. miejską zielenią, nie próżnował tej jesieni. We współpracy z ekspertami zajął się zleceniem wykonania łąk kwietnych. Chodzi tutaj o łąki w parku Górczyńskim, na skarpie przy ul. Matejki i w parku 750-lecia Gorzowa oraz przy ul. ks. Andrzejewskiego.
Łąki kwietne – metody
Podczas przygotowywania gruntu pod łąki kwietne posłużono się dwiema technologiami. Pierwsza dotyczy przygotowania gruntu z przekopaniem ziemi, a następnie wybraniem roślinności naturalnej. Jest to niezbędne, aby można było odpowiednio zasiać do miejsce. Tak więc zasiano w tych miejscach nasiona roślin łąkowych. Taką metodę wykorzystano właśnie w parku Górczyńskim oraz parku 750-lecie Gorzowa.
Druga metoda polega na niskim skoszeniu naturalnej roślinności i zebraniem pokosu. Następnie wysiano nasiona roślin łąkowych, które oczywiście dobrano starannie. Tę metodę właśnie zastosowano na pasie środkowym al. ks. Andrzejewskiego, w części parku 750-lecia Gorzowa oraz na skwerze przy ul. Matejki.
Wiosną, gdy łąki kwietnie już będą gotowe, będziemy mogli wyciągnąć wnioski. Okaże się wtedy, czy metody te warto dalej stosować. Jeśli tak, to czekają nas kolejne piękne łąki w Gorzowie Wielkopolskim.
Gdzie będą następne łąki kwietne?
Utworzenie następnych łąk planowane jest w następujących miejscach. W parku obok szpitala psychiatrycznego oraz w parku Słowiańskim. Do tego dochodzi pas na jezdni ul. Słowiańskiej oraz przy Kłodawce (ul. Chodkiewicza). Następne łąki pojawią się na skwerze przy ul. Okólnej oraz na rogu Matejki i Kosynierów Gdyńskich.