Historyczne Organy Gorzowskiej Katedry otrzymują drugie życie: Rozpoczyna się przetarg na ich renowację
Historia odzyskiwania zabytkowych organów w Katedrze Gorzowskiej, które doświadczyły zniszczeń podczas pożaru w 2017 roku, jest na wyciągnięcie ręki. Po siedmiu latach od tragedii, parafia rozpoczęła proces wyboru firmy, która podejmie się zadania renowacji tych cennych instrumentów. Organy, które ucierpiały podczas akcji gaśniczej pożaru katedry, są na najlepszej drodze do przywrócenia im dawnej świetności, dzięki środkom w wysokości ponad 600 tysięcy złotych, które kościół uzyskał na ten cel.
Niezapomniany pożar w lipcu 2017 roku, który strawił znaczną część katedry w Gorzowie, spowodował między innymi zniszczenie wieżowego zegara oraz zalanie historycznych organów. Początkowo zakładano, że organy zostaną przywrócone do stanu używalności i powrócą na chór kościoła do końca 2022 roku. Niestety, te plany nie doszły do skutku ze względu na znacznie większe niż przewidywano koszty renowacji.
Pomoc przyszła podczas Sesji Rady Miasta Gorzowa w grudniu 2023 roku, kiedy to radni zdecydowali o przyznaniu dotacji na kwotę 612 244,90 zł dla Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, czyli gorzowskiej katedry. Pieniądze te pochodzą z rządowego funduszu przeznaczonego na renowację zabytków i zostaną wykorzystane na odnowienie organów, które ucierpiały podczas pożaru.
Właśnie teraz, Parafia Rzymskokatolicka Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny ogłosiła przetarg na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich i rekonstrukcyjnych przy zabytkowych organach katedry w Gorzowie. Trzeci etap tych prac obejmie rekonstrukcję szafy organowej.
Projekt zakłada stworzenie nowej szafy organowej zgodnie z opracowanym planem, zawierającym szczegółowe wytyczne dotyczące rekonstrukcji prospektu organowego oraz obudowy dla organów piszczałkowych w katedrze. Przetarg został podzielony na dwie części, a firmy zainteresowane przyjęciem zlecenia mają możliwość zgłoszenia swojej oferty do niedzieli, 25 lutego w siedzibie parafii.