Gorzów Wielkopolski: Uroczyście obchodzimy Dzień Pioniera
28 marca co roku w Gorzowie Wielkopolskim zaszczytamy pamięć pionierów, którzy po II wojnie światowej zapoczątkowali polską administrację miasta. Symboliczna rocznica jest świętowana poprzez złożenie bukietów kwiatów pod pomnikiem Pioniera, co jest tradycją, w której biorą udział reprezentanci lokalnej administracji wspólnie z gronem gorzowskich osadników.
Podczas tegorocznej ceremonii, w taki sam sposób jak w poprzednich latach, mamy przyjemność gościć delegację z Wągrowca. Miasto to jest nieodłącznie związane z naszą historią, gdyż stamtąd w 1945 roku przybyła pierwsza grupa osadników do Gorzowa. Delegacja będzie składać się z zastępcy burmistrza Wągrowca oraz reprezentacji Szkoły Podstawowej nr 2 z tego miasta.
Po uroczystym hołdzie oddanym pod pomnikiem Pioniera, dla grupy gorzowskich pionierów i odwiedzającej delegacji z Wągrowca, miasto współorganizuje spotkanie w Filharmonii Gorzowskiej. Wydarzenie to jest zaplanowane we współpracy z Muzeum Lubuskim i młodymi aktorami ze Studia Teatralnego w Gorzowie. W programie przewidziano premierę krótkometrażowego filmu „W cieniu zniszczeń – opowieść o Pionierach” oraz prezentację scenek teatralnych „Śladami Pionierów Miasta Gorzowa”, które przygotowała młodzież ze Studia Teatralnego.
27 marca 1945 roku, grupa 42 pionierów z Wągrowca (województwo wielkopolskie) dotarła do Landsbergu podbitym przez Armię Radziecką. Na czele grupy stał ówczesny burmistrz Wągrowca, Florian Kroenke. Następnego dnia, 28 marca, grupa ta przejęła administrację miasta. Osadnikom przypadło wybranie Kroenke na starostę powiatowego, a Piotr Wysocki został powołany na stanowisko burmistrza, a później prezydenta miasta.
Po upływie roku, niemiecki Landsberg został oficjalnie przemianowany na Gorzów Wielkopolski. W kwietniu 1945 roku, kolejna grupa osadników przybyła z Wągrowca pod kierownictwem Leona Kruszony, który w późniejszym czasie został wiceprezydentem miasta. Od końca 1946 roku, Kroenke pełnił funkcję wicewojewody oraz kierownika gorzowskiej Ekspozytury Urzędu Wojewódzkiego Poznańskiego.