Eko-Przełom energetyczny w Gorzowie: Ekociepłownia na Chróściku przetworzy 50 tysięcy ton odpadów rocznie

Eko-Przełom energetyczny w Gorzowie: Ekociepłownia na Chróściku przetworzy 50 tysięcy ton odpadów rocznie

W Gorzowie, a dokładniej na terenie Chróścika, planuje się realizację innowacyjnego projektu zakładającego budowę instalacji do spalania odpadów komunalnych nienadających się do recyklingu. Koszt tego projektu, zwanego Ekociepłownią, ma wynieść około 370 milionów złotych. Wsparcie finansowe ma pochodzić od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Miejsce pierwotnie planowanej lokacji, ulica Mironicka w Gorzowie, zostało jednak przeznaczone na potrzeby budowy nowej jednostki wojskowej. Dlatego też podjęto decyzję o zmianie lokalizacji. Obecnie inwestycja planowana jest na działkach nr 144, 145 i 146 przy ul. Małyszyńskiej i Rolnej, co umiejscawia ją w bezpośrednim sąsiedztwie składowiska odpadów zarządzanego przez firmę Inneko.

Planowany obiekt będzie zajmował powierzchnię około 2,4 ha i ma przetwarzać aż 50 tysięcy ton odpadów rocznie. To oznacza, że znaczna część śmieci, które obecnie mają swoje miejsce na wysypiskach, zostanie wykorzystana do produkcji energii. Chodzi tu przede wszystkim o tzw. frakcję resztkową, czyli odpady niemożliwe do ponownego użycia lub recyklingu.

Nowo powstająca instalacja będzie produkować zarówno prąd, jak i ciepło. Moc elektryczna ma wynosić około 4,89 MWe, natomiast moc cieplna szacowana jest na ok. 11,72 MWt. Wyprodukowane ciepło ma trafiać bezpośrednio do miejskiego systemu ciepłowniczego Gorzowa, a nadmiar energii elektrycznej – po wykorzystaniu lokalnym – ma być kierowany do krajowej sieci energetycznej.

Budowa ekociepłowni jest zgodna z planem gospodarki odpadami dla województwa lubuskiego na lata 2020–2026 oraz ze Strategią Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Realizacja inwestycji odbywa się w strukturach spółki Inneko i ma na celu wspieranie lokalnej transformacji energetycznej oraz poprawę bezpieczeństwa energetycznego miasta Gorzów.

Inneko złożyło wniosek o dofinansowanie tej inwestycji z programu „Racjonalna gospodarka odpadami” w kwietniu 2024 roku. W czerwcu tego samego roku wniosek został pozytywnie oceniony pod względem formalnym, a teraz trwa jego merytoryczna ocena. Finansowanie planowane jest z dotacji w wysokości 100 milionów złotych oraz preferencyjnej pożyczki na kwotę 269,7 milionów złotych. Łączne koszty kwalifikowane inwestycji wynoszą 369,7 milionów złotych, natomiast koszty niekwalifikowane (na przygotowania i promocję) to niecałe 1,8 miliona złotych.