Prawda o wodzie kranowej i jej przewadze nad butelkowaną, szczególnie podczas upałów
Podczas znoszenia nieznośnego skwaru, nasze ciała wymagają odpowiedniego nawodnienia. Ekspertom udało się ustalić, że do tego celu idealna jest woda z kranu, która jest nie tylko niegazowana ale także spełnia wszelkie wymagane parametry jakości. Ten rodzaj wody jest często lepszy niż oferowany przez firmy butelkowanej wody – jak zapewniają specjaliści z Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.
Zawsze powinniśmy pamiętać o zaopatrzeniu się w butelkę wody podczas spacerów w upale, ale nie musi to być butelka z plastiku – jak wyjaśniają eksperci. Najlepiej jest napełnić szklaną butelkę wodą prosto z kranu, która jest wolna od drobin plastiku, które mogą występować w plastikowych opakowaniach.
Woda dostarczana przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (PWiK) jest codziennie badana i uzdatniana, co gwarantuje jej najwyższą jakość. Obfituje ona w naturalne składniki mineralne takie jak magnez, który pomaga budować kości i komórki mięśni, wapń wpływający na przesyłanie sygnałów nerwowych oraz regulację pracy serca, a także potas i sód.
Wybierając wodę z kranu, nie tylko dbamy o swoje zdrowie, ale także o środowisko. Nie musimy kupować plastikowych opakowań i przyczyniać się do produkcji etykiet, kleju i folii do pakowania. Dystrybucja wody drogą lądową jest także czynnikiem mającym negatywny wpływ na środowisko. Toteż picie wody prosto z kranu pomaga ograniczyć te wszystkie szkodliwe działania.
Szklana butelka napełniona wodą z kranu jest nie tylko tańsza, ale także dostarcza nam mikrobiologicznie czystej wody bogatej w minerały. Ta woda nie wymaga użycia filtrów, jest świeża, schłodzona i dostępna od ręki. Co więcej, nie zawiera szkodliwego dla zdrowia bisfenolu, który często można znaleźć w plastikowych opakowaniach.
Jeśli zdecydujesz się na picie wody z kranu, warto wiedzieć skąd płynie. PWiK posiada kilka źródeł, takich jak ujęcie Centralne uruchomione w 1896 roku przy ulicach Kosynierów Gdyńskich, Błotnej i Roosvelta. Innym źródłem jest ujęcie Kłodawa uruchomione w 1967 roku, leżące wzdłuż drogi Gorzów-Barlinek oraz Kłodawa- Chwalęcice. Mamy też ujęcie Siedlice zlokalizowane wzdłuż Warty, skąd pobierana jest woda od 1977 roku. Woda jest również pobierana z ujęcia Maszewo, gdzie znajdują się trzy studnie oraz czterokomorowy zbiornik wody czystej i osadnik wód popłucznych. Ostatnim z ujęć jest Płomykowo, które zaopatruje w wodę miejscowości Płomykowo i Santok od 1978 roku.