Msze w trakcie Środy Popielcowej
W środę, 22 lutego, rozpoczyna się w Kościele Wielki Post, czyli okres czterdziestu dni, który prowadzi do Wielkanocy, będącej kulminacją roku liturgicznego. W tym czasie w lubuskich kościołach będzie zwiększona liczba mszy świętych, szczególnie w dzień powszedni, jakim jest Środa Popielcowa, kiedy wielu wiernych przychodzi na nabożeństwa. Ksiądz Andrzej Sapieha, notariusz z kurii zielonogórsko-gorzowskiej, opisuje tradycyjny obrzęd pokutny posypania głów popiołem, który wyznacza początek Wielkiego Postu.
W parafiach na terenie diecezji odbędą się Msze Święte z posypaniem popiołem. Wynika to z faktu, że w Środę Popielcową jest więcej wiernych, dlatego w ciągu dnia będzie można odprawić więcej nabożeństw niż zwykle, aż do sześciu z ostatnim o godz. 20.00. Tradycja ta zaczerpnięta jest z Biblii, przedstawia grzeszną naturę człowieka. Przyjmując popiół na głowę, ludzie akceptują własne słabości i wyrażają chęć zmiany, ufając w miłosierdzie i cierpliwość Boga, jak powiedział ks. Sapieha.
W Środę Popielcową od wiernych wymagany jest post. Osoby, które mają 14 lat i więcej powinny powstrzymać się od spożywania mięsa, natomiast osoby w wieku od 18 do 60 lat mogą zjeść w ciągu dnia tylko jeden sycący posiłek i dwa lżejsze.