Co warto zwiedzić w Gorzowie Wielkopolskim?
Czy w Gorzowie znajdziemy atrakcje, dla których warto przyjechać do tego miasta? Jeśli tak, to na co powinniśmy się przygotować? Przygotowaliśmy dla was kilka wskazówek w poniższym tekście, dlatego odpuśćcie szukanie informacji na własną rękę. Znaleźliśmy je za was. Gorzów Wielkopolski to miasto, które leży na uboczu Polski. Mimo wszystko okazuje się, że stolica tamtego województwa ma kilka atrakcji do zaoferowania. Z całą pewnością zaskoczy przyjezdnych paroma malowniczymi miejscami. Jeśli zaś chodzi o samą historię tego pięknego miasta, pamiętamy, że sięga ona mniej więcej 1300 roku. Albert de Luge założył Landberg, po tym, jak uzyskał zgodę od sprawującego okoliczną władzę monarchy. Z założeniem tego grodu wiązały się niezwykle ważne wydarzenia, ponieważ miał on stać się sercem brandenburskich spotkań. Tak właśnie było po pewnym czasie, gdy rozbudowaliśmy to miasteczko. Niestety z tamtej historii pozostały tylko relikty przeszłości. W dzisiejszych czasach nie natrafimy na zbyt wiele pozostałości po tamtych latach.
Bulwar w Gorzowie
Miasto to położone jest nad piękną i owianą wieloma starodawnymi pieśniami rzeką – Wartą. Postanowiliśmy, że sprawdzimy co dzieje się w okolicy jej ujścia, jak i nad brzegami. Zainteresował nas stan tego naturalnego punktu na mapie. Bulwar Nadwarciański, który tam znajdziemy, był pełen życia i hałasów jeszcze przed czasem Drugiej Wojny Światowej. Chociaż teraz jest on typowym reliktem dawnych lat, wtedy mogliśmy znaleźć tu mnóstwo mieszkańców. Bezpośrednio po wojnie Bulwa podupadał. Co więcej, nie tylko ten konkretny Bulwar cieszył się coraz mniejszą popularnością. Podupadały niemal wszystkie bulwary w całej Polsce. Z roku na rok cieszyły się coraz mniejszym zainteresowanie. Prawdopodobnie jednak Bulwar w Gorzowie nie poszedł na zmarnowanie. Ponieważ urządzono na nim swego czasu ogromne targowisko. Na wspomnianym targowisku dostaliśmy praktycznie wszystko, czego nam było potrzeba. Sytuacja ta trwała aż do 2005 roku. Zagospodarowano wówczas zachodnią część. Bulwar był od tamtej pory miejscem, gdzie rodziny z dziećmi chodziły na spacery.
Katedra Najświętszej Mary Panny
Kiedy kontynuujemy nasz spacer po Gorzowie, w końcu natrafimy na jeden z największych obiektów w całej okolicy. Jest nim katedra imieniem Maryi, matki Jezusa Chrystusa. Jest to budowla, która ma niemal 700 lat. Okazuje się, że do tej pory prawdopodobnie najbardziej rzuca się w oczy mieszkańcom i przyjezdnym. Niesamowite, że tak stary budynek nadal tętni życiem i nieustannie odwiedzamy go z rodzinami i przyjaciółmi. Ołtarz ten jest odwiedzany przez chrześcijan. Katedra była budowana ze szczególną misją. Ponieważ w zamierzchłych czasach ludzie wierzyli, że będzie ona miejsce, do którego ponownie nadejdzie Jezus Chrystus.
Sam kościół jest naprawdę ogromny. Znajdziemy w nim aż 17 ołtarzy. Niestety do naszych czasów miało miejsce wiele reparacji. Odnawianie niemal całkowicie pozmieniało szyk i konstrukcję tej katedry, którą niegdyś oglądaliśmy w nienaruszonym pierwowzorze. Prawdopodobnie niewiele osób wie o tym, że kościół aż do lat powojennych był typową świątynią luterańską. Poza zwiedzaniem typowego wnętrza zobaczymy też panoramę miasta.
Mury miejskie w Gorzowie
Kiedy skierujemy się ulicami Gorzowa, dotrzemy do nietypowego znaleziska, którym są barwne mury miejskie. Wspominamy o nich tak chętnie, ponieważ mają za sobą ponad 500 lat długiej historii. Wysokość tych murów, które niegdyś broniły miasta, dziś wynosi 4,5 metra. Niestety została z nich jedynie niewielka resztka. Pozostałość po tych murach to mniej więcej 120 metrów. Wokół murów znajdziemy ciekawe baszty z wieżyczkami. Dawniej żołnierze wykorzystywali je do wypatrywania nadjeżdżających wrogów. Ponieważ z tej pozycji mogli w porę ostrzec resztę miasta i wojska o nadciągającym zagrożeniu.